Merak Edilen Güzellik Sorularına Cevaplar

Cilt bakımından kullandığınız malzemelere kadar en çok merak edilen güzellik sorularına cevaplar.

Bazı kremlerin kapaklarının altında ince plastik bir kapak daha oluyor. Bunu kullanmalı mıyım, yoksa atabilir miyim?

Işık ve hava ile temas eden kremlerin birçok aktif bileşenleri (C vitamini ve retinol da dahil olmak üzere) etkilerini kaybederler. Bu nedenle, bu kapakları saklamanız gerekir. Ayrıca kreminizin etkisini korumak için, onları soğuk ve karanlık bir alanda tutun.

Şampuanımı daha uzun kullanabilmek için, arada, içine su katıyorum. Bu şampuanın temizleyici özelliğini azaltır mı?

Eğer şampuanınız konsantre bir ürünse bu, şampuanınızı köpürtecektir. Bunun dışında şampuanınıza, aşırı miktarda olmadığı sürece, su katmanızda bir sakınca yoktur.

Makyaj fırçalarımı ne sıklıkta yıkamalıyım?

Ayda 1 kere fırçalarınızı yıkamanız yeterlidir. Fırçanızı sıcak, sabunlu suya batırın. Bunun için şampuanınızı kullanabilirsiniz. Daha sonra durulayın, temiz bir havlu ile fırçanızı kurulayın ve fön makinanızla fırçanızı kurutun.

Grip geçirdikten sonra rujumu çöpe atmalı mıyım?

Hayır. Rujunuzu gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edebilirsiniz. Çünkü bu virüs kolayca ölecektir. Ayrıca aynı virüs size bir kez daha bulaşamaz çünkü vücudunuz bu virüse karşı bağışıklık kazanmış olacağı için, kendini koruyabilir. Fakat streptokok boğaz ağrısına yakalandıysanız durum farklıdır. Bu virüs, uzun süre rujunuzun üzerinde yaşayabilir, bu nedenle bu rahatsızlığı geçirdikten sonra rujunuzu çöpe atmanız gerekir.

Cildimde akne varken ya da cildim dışa vurduğunda lif kullanabilir miyim?

Lif ile kaşınan cildinizi rahatlatmak baştan çıkarıcı bir fikir olsa da, lifle sorunlu bölgeyi ovalamak durumunuzu daha da kötüleştirebilir.

Gözün iç kısmına kalem çekmek güvenli midir?

İki şeyi daima aklınızda bulundurun; titremeyen bir el önemlidir, yoksa kalemi gözünüze sokabilirsiniz ve gözünüzde farkında olmadığınız bir enfeksiyon varsa bunu kaleminize de bulaştırabilirsiniz. Fakat bu gözünüze kalem çekemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Her kulanımdan sonra göz kaleminizin ucunu açmayı unutmayın. Böylece kaleminizin üzerinde olası bir bakteri oluşumunu önlemiş olursunuz.

Yüzüm için kullandığım cımbızı kıymık çıkarmak gibi acil durumlarda da kullanabilir miyim?

Eğer gereken önlemleri alırsanız; elbette! Cımbızınızı ilk yardım için kullandıktan sonra kaynatarak ya da dezenfektanla temizleyerek bakterilerin yüzünüze bulaşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca her kullanımdan sonra cımbızınızı alkolle silmenizde fayda var.

SPF özelliği olan dudak kremlerini ya da güneş kremlerini torpido gözünde saklayabilir miyiz?

Hayır. Özellikle de havanın sıcak olduğu yaz aylarında bunu asla yapmamalısınız. Çünkü yüksek ısı güneş kreminizin koruyucu etkisini yok eder ve dudak kreminiz de erir.

Vücut kremimi duşta bırakabilir miyim?

Kapağını sıkıca kapadığınız sürece bir sakınca yoktur. Ayrıca ürünü 6-8 ay arasında kullanıp, bitirmeniz gerekmektedir.

Genellikle makyajımı işe giderken otobüste yapıyorum. Bu, malzemelerimin kirlenmelerine sebep olur mu?

Eğer otobüste bir yerlere dokunduğunuz ellerinizi, makyaj malzemelerine sürmezseniz bir sorun olmaz. Sadece araba sallanırken göz makyajınıza dikkat edin ki kazalar yaşamayın.

Saçlarım çok ince ve fazla dökülüyor. Ne yapabilirim?

Demir, vitamin, su ve biyotin eksikliği saç kayıplarının ana nedenleridir. Yumurta, balık, mayalı ekmek, zeytinyağı gibi bitkisel yağlar, kuru meyve ve ceviz, fındık, badem gibi sert kabuklu yemişleri daha çok tüketmelisiniz. Böylece vücudunuzun besin değeri artar ve saçlarınız kısa zamanda sağlığına kavuşur.

Saç derimin neden hassas olduğunu ve nasıl bir bakım yapacağımı merak ediyorum?

Bu genetik ya da kendi vücudunuza has bir problem olabilir. Ama dış bir faktöre (boyalar, renk açıcı ürünler, perma) veya iç faktörlerden birine (stres, beslenme, hormonal bozukluk) karşı bir tepki de olabilir. Alkol içeren ürünler kullanmaktan ve çok sıcak su ile duş almaktan kaçının. Saçınızı yıkarken başınıza hafifçe masaj yapın.
Kıvırcık saçımı kontrol altına alamadığım için hep toplamak zorunda kalıyorum.

Saçlarımın serbestken iyi görünmesi için ne yapabilirim?

Ph’ı düşük bir şampuan kullanın ve haftada iki kez nemlendirici bakımı uygulayın. Tararken dişleri aralıklı bir tarak kullanın. Saçınızın kabarıklığını bantla azaltın.

Görüntümü tepeden tırnağa değiştirmek istiyorum. Kuaförümden ne yapmasını istemeliyim?

Küt kesim yüz hatlarını dikkate almak kaydıyla da tüm kadınlara yakışır. Bu nedenle iyi bir seçenek. Kuaförünüze, çok kısa boylara kaçmamasını ve saç uçlarına hacim kazandırmaktan kaçınmasını söylemelisiniz.

0 Yorum

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© 2013-2018 Sağlık Güzellik Bakım Yaşama ve kadınca hayata dair her şey...