Sarımsak Sivilceye İyi Geliri Mi?

Sivilce genellikle kişideki hormon düzensizliğine bağlı olarak vücudun çok miktarda yağ üretmesi, oluşan bu yağın kişinin gözeneklerini tıkaması ve bu tıkanmanın sonucunda da bakteri üretiminin oluşması nedeniyle oluşmaktadır. Oluşan küçük sivilceler daha sonra büyük aknelere dönüşebilir. Kişinin cildine gösterdiği özen ve bakıma bağlı olarak bu aknelerin ciltte iz bırakması da söz konusu olabilir.

Bu sivilce problemlerinin çözümünde herkes tarafından bir deva kaynağı olarak bilinen sivilce imdadınıza yetişiyor. Özellikle iç hastalıklara iyi geldiği bilinen sarımsağın cilt üzerinde de büyük iyileştirici etkisi söz konusu. Cildinizi bakterilerden arındırmak için sarımsağı doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz. Var olan sivilceyi kurutur ek olarak yeni oluşacak sivilcelerin de oluşumunu engeller. Peki sivilceyi sarımsak ile nasıl iyileştirebiliriz?

1.Tarif

3 diş sarımsağı bir kasenin içerisinde iyice incelene kadar ezin. Sarımsak miktarı kadar su ilave edin ve ikisini iyice karıştırın. Karışımdan alın ve parmak uçlarınız ile cildinizdeki sivilceli bölgeye masaj yaparak sürün. Bu karışımı sivilceler üzerinde yaklaşık 5 dakika bekletin. Ardından cildinizi önce ılık su sonra ise soğuk su ile yıkayın. Bunu uygulamadan önce cildinizi makyaj varsa makyajdan arındırın ve güzelce temizleyin. Böylelikle karışım daha etkili olacaktır. Bu yöntemi haftada yaklaşık 3 defa kullanabilirsiniz.

2.Tarif

3 diş sarımsağı iyice ezin. Üzerine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin ve güzelce karıştırın. Bu karışımı yine aynı şekilde parmak uçlarınız ile masaj yoluyla sivilceli bölgeye sürün. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık su ile temizleyin.

3.Tarif

Bir diğer yöntem olarak iri 1 diş sarımsak yeterli olacaktır. Bu sarımsağı soyun ve ortadan ikiye bölün. Böldüğünüz parçalardan sulu olanı cildinizdeki sivilcenin üzerine sürün ve yine yaklaşık 5 dakika bekletin. Bu sürenin ardından ılık su ile cildinizi yıkayın. Eğer kokusu size ağır gelirse sarımsağı ezip süt ile karıştırabilirsiniz.

Sarımsak kullanırken cildinizde kızarıklık, kaşıntı gibi tepkiler oluşuyorsa sarımsağı süt ile karıştırıp uygulamanız önerilmektedir. Olası bir alerjik reaksiyon oluşup oluşmayacağını gözlemlemek adına uygulamadan önce cildin küçük bir bölümünde deneme yapılabilir.

0 Yorum

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© 2013-2018 Sağlık Güzellik Bakım Yaşama ve kadınca hayata dair her şey...