Şampuanlardaki Zararlı Maddeler

Duşa girdiğimizde olmazsa olmazımız şampuandır.
Şampuanların asıl kullanım amacı saçı kirlerden arındırmak olsa da aynı zamanda saça parlaklık verir, hacim kazandırır, besler ve ipeksi bir yumuşaklık verir. Ancak saçın bu kadar güzel olmasını sağlayan şampuanın içinde birçok zararlı kimyasal maddeler bulunduğunu da biliyor muydunuz?
Şampuanlar da aynı diğer deterjanlar gibidir. Sadece şampuanların içine ekstra yumuşatıcı parfüm vb. Lipofilik ve hidrofilik ajanlardan ekleniyor. Lipofilik ajanlar direkt olarak sebuma yapışıyor ve hidrofilik ajanlar da sebumun suyla birlikte saçtan akıp gitmesini sağlıyor.
İngiltere’de Sağlık Bakanlığı ve ABD’de FDA ismli tüketicilerin sağlığını koruma kuruluşu gibi kurumlar, her sene kozmetik ürünlerde kullanılmaması gereken zararlı maddelerin bir bir açıklayarak kamuoyuna duyuruyorlar. Listeleri hazırlamadan önce denekler üzerinde araştırma yapıp birtakım testlere tabi tutuyorlar. Onkoloji Uzmanı Philippa Darbe tarafından yapılan araştırmalarda tümörün yüzde 90’ında paraben adlı zararlı kimyasal madde teşhis edilmiştir. Paraben hakkında daha fazla detaya ulaşmak için tıklayın.
Bu yüzden Kadının Kitabı.com’un hazırladığı aşağıdaki maddeleri içermeyen şampuanları kullanmak en doğru seçim olacaktır.
sampuan-
İşte şampuanlardaki tehlikeli maddeler
Silikon
Piyasada satılan neredeyse bütün şampuan ve saç kremlerinde silikon adlı kimyasal bulunuyor. Silikonun bunların içine konulmasının amacı saç tellerinin yüzeyini sararak daha parlak ve hacimli olmasını sağlıyor. Günden güne daha sağlıklı gibi görünen saçlar aslında silikonun yüzünden dışarıdan nem alamıyor ve saçın nem dengesinin bozulmasına neden oluyor.Saçların uçlarının çabucak kırılmasının ve kopmasının en büyük sebebi de budur. Saç kremi ve şampuan tercih ederken içinde silikon olmayan ve tamamen doğal yağlar içeren ürün olmasına dikkat edin.

Yapay gliserin
Genellikle kaliteli şampuanlarda nemlendirici olarak gliserin kullanılıyor. Daha ucuz üretmek için şampuanlara doğal gliserin yerine sodyum loret sülfat ya da loril sülfat adlı maddeler ekleniyor.İçerisinde yapay gliserin olan

şampuanlar; saç diplerini yağlı, kepekli ve kaşıntılı bir hale getiriyor ve saçları yıpratıyor.
Petrol türevleri
Şampuanlar kokusu yarattığı etki bakımından oldukça masum gibi görünseler de içlerinde petrol türevi maddeler de bulunuyor. Örneğin sentetik renklendiriciler, petrol ve türevlerinden elde ediliyor. Ağır metal tuz içerdikleri için deri altında toksik birikmesine sebebiyet veriyorlar. Bu maddeleri sürekli ciltle temas ettirildiğinde ise kanserojen etkiler görülmeye başlanıyor.
paraben
sampuan-
Birçok kozmetik ürünlerin içinde raf ömrü daha uzun olması için paraben çeşitleri kullanılıyor. Paraben, östorojen hormonunu taklit edebilen bir yapıda olduğu için kansere neden olabiliyor. Makyaj malzemeleri, şampuanlar, temizlik maddeleri ve kişisel bakım ürünleri gibi birçok farklı üründe bulunan parabeni içindekiler kısmında gördüğünüzde almaktan kaçının.

Paraben ve Sülfat içermeyen Şampuan Markaları Nelerdir?
Yaptığımız araştırmaya göre bazı doğal içerikli şampuan markaları şöyledir:
Down Under Naturel’s Nude
MATRIX Biolage
Nashi Argan
KERASTASE Cristalliste Bain Cristal
LOREAL Mythic Oil
Cyréne
Live Clean
Biz şimdilik bu kadar doğal içerikli şampuan bulabildik. Eğer burda yazılmamış sizin de bildiğiniz/kullandığınız bitkisel şampuanlarınız varsa lütfen yorum kısmına üye olmadan bizlerle paylaşın.
Beğenmediğiniz sahte olduğunu düşündüğünüz şampuan markalarını da eklemeyi unutmayın…

3 Yorum
 1. MERVİS 3 sene önce

  REVİGEN ŞAMPUANDADA SILIKON YOK GUZEL BİR SAMPUAN

 2. Beste 2 sene önce

  Suna dumankaya onarıcı bakım ve kepeğe karsikarsi

 3. ............... 7 ay önce

  naturalive
  tüm ürünleri doğal

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© 2013-2018 Sağlık Güzellik Bakım Yaşama ve kadınca hayata dair her şey...

yada

Bilgileriniz ile giriş yapın

Forgot your details?