Sağlıklı Yemek Hazırlama ve Pişirme Yöntemleri

Yemek Hazırlarken ve Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Yiyecekleri tavada veya fritözde kızartmayın.

– Yağda kavurmayın. Besinleri yağda kavurmak, hem kanser yapan maddeleri açığa çıkarır hem de besin değerini azaltır. Bu nedenle soğanı önce kavurmak yerine yemeğe et veya diğer malzemelerle birlikte koymak daha sağlıklıdır.

– Etlerinizi yağsız seçin. Et, tavuk, balık gibi yiyecekleri mangal, tütsüleme gibi yöntemlerle ateşe çok yakın tutarak pişirmeyin. Mangalda pişirilen etin, ateşle arasında 15 cm olması gerekir. Etler kurutulmamalı veya üzerinde kömürleşmeler olmamalı, olursa yerken bu kısımlar temizlenmelidir.

– Pilavın içine et veya tavuk suyu koymayın. Bu,yemeğin kalorisini artırır.

– Sos yaparken içine yağ koymayın. Yağın yerine düşük kalorili süt veya yoğurt koyun ya da sebze soslarını tercih edin.

– Salatalara en fazla 1 tatlı kaşığı yağ koyun. Eğer zeytin, ceviz, avokado, mısır gibi besinler koyuyorsanız, bu durumda ekstra yağ eklemenize gerek yoktur.

-1 kilo sebze pişirmek için en fazla 2 yemek kaşığı yağ koyun.

– Haşlama yöntemi kullanın.Makarna, pilav gibi tahıl grubu besinleri az suda haşlayarak ve suyunu çektirerek pişirin.

– Sebzeleri yemeği pişirmeden hemen önce doğrayın. Kesildikten sonra bekletildiklerinde sebzeler vitaminlerini kaybederler.Salata ise ne zaman yenecekse o zaman yapılmalıdır.

– Meyvelerin yenilebilen kabuklarını soymayın. Sebze ve meyvelerin kabuğa yakın olan yerlerindeki vitamin içerikleri daha fazladır. Bu nedenle yıkarken daha iyi fırçalayarak, kabukları çok ince soymak gerekir.

– Hemen tüketin.Dilimlenmiş meyveleri ve taze meyve sularını vitaminlerini kaybetmemeleri için hemen tüketin.

– Sebze ve meyveleri taze ve mevsiminde tercih edin.

– Kuru baklagillerin iyi pişmesini sağlayın. Böylece besin değerlerinin artmasının yanı sıra, gaz oluşumu daazalacaktır. Pişirmeden önce bekletilen su dökülmeli, fakat haşlama suyu dökülmemelidir.

– Yoğurdun suyunu atmayın. Bu durum vitamin değerini azaltacağından yoğurdu suyuyla birlikte tüketmek gerekir.

– Sütlü tatlı yaparken şekeri önceden koymayın. Şekerle birlikte pişen sütün protein değerinde kayıplar olur.

– Yumurtayı çiğ veya sarısının etrafı yeşillenecek kadar pişirerek tüketmeyin. Bu yumurtanın besleyici değerini azaltır.

– Salata malzemelerinin sadece bir defa yıkanması yeterli değildir. Besinlere yapışan parazit yumurtalarının ayrılması için malzemeler yıkandıktan sonra 15 dakika suda bekletilip, tekrar yıkanmalıdır.

– Taze meyve ve sebzeler keskin bir bıçak kullanılarak doğranmalı ve çok ince kesilmemelidir. Sebze dokuları ezilirse, A ve c vitamini eksilir.

– Salataya sirke ve limonu önceden koymayın. Bu durum A ve C vitamini kaybına yol açacağından, sirke ve limon salataya sofraya çıkarılmadan hemen önce konmalıdır.

– Besinleri aşırı ısıya maruz bırakmayın. Aksi takdirde besinlerin üzerinde kanser yapan zararlı oluşumlardır belirecektir. Gözleme üzerindeki yufka yanıkları, üzerinde siyah benekler oluşan leblebi, kestanenin yanmış dış yüzeyi, ekmeğin yanmış dış kabuğu buna örnektir.

– Mikrodalga fırınları sadece ısıtma amaçlı kullanın. Yüksek ısıdabesinleri kurutmayın.Mikrodalga ışınlarının besinler üzerinde bilinen zararlı bir etkisi yoktur, yayılan ışınlar sadece etrafa zararlı olabilir. Bu nedenle mikrodalga fırın çalışırken yakınında durmamak gerekir.

– Besinleri yüksek ısıda uzun süre pişirmeyin. Bu, besinlerin B ve C vitamini içeriğinin azalmasına neden olur.

– Fırın poşeti kullanmayın.Fırın poşetleri besin değerlerini koruyor olsada,polikarbon içeriğinin besine geçme tehlikesi olduğundan zararlıdır.

– Alüminyum kap ve alüminyum folyo kullanmayın.Kullanım durumundayemeğe çok fazla alüminyum geçtiğinden kemik ve böbrek hastalıkları ortaya çıkabilir ve alzheimer görülme riski artar.

– Düdüklü tencerekullanın. Pişme süresini kısaltarak, yemeğin besin değerini korur.

– En kısa pişirme süresi ve en az miktarda su, besinlerdeki vitamin kaybını azaltır.

– En sağlıklı et pişirme yöntemi, orta veya orta altı bir sıcaklıkta bir miktar sebzeyle birlikte ve mümkün olduğunca kapağı kapalı olarak pişirmektir. Yüksek ısıda veya kızgın yağda pişirilen etlerde hem vitamin ile protein kayıpları olur, hem de kansorejenler oluşur.

– Balığı kızartmayın. Balık yağda kızartılırsabesin değerinin çoğunu yitirir, yüksek kalorili ve zararlı bir hale gelir. Balığı düşük ısıda fırınlamak veya düşük ısıda yakmadan ızgara yapmak gerekir.

– Süt eğer çiğ olarak kullanılacaksa, 5 dakika karıştırılarak kaynatıldıktan sonra soğuk su dolu bir kaba tenceresiyle birlikte oturtularak hemen soğutulmalıdır. Uzun süre kaynatmak ise sütteki protein kaybına neden olur ve besin değerini azaltır.

– Taze sebzeler, önce ayıklanıp bol su ile iyice yıkandıktan sonra doğranmalı ve yeteri kadar su ile pişirilmelidir.
– Sebzeleri kısa sürede ve tencerenin kapağını kapatarak pişirin.Sebzeler pişerken yeşil rengini kaybettikçe besin değerleri azalır, bu nedenle çok uzun süre pişirilmemeli ve tencerenin kapağı kapalı tutulmalıdır. Böylece buhar kaybı olmayacak ve pişme süresi kısalacaktır.

– Donmuş sebzeleri çözünmeden pişirin.

– Sebzeleri pişirmeden hemen önce ve büyük parçalar halinde kesin. Yüzeyle ne kadar az temas olursa vitamin kaybı o kadar azalır.

0 Yorum

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© 2013-2018 Sağlık Güzellik Bakım Yaşama ve kadınca hayata dair her şey...