Kısa Sürede Göbeğinizden Kurtulun!

Birçok insanın şikâyetçi olduğu göbek yağları aslında göründüğü kadar da masum yağlar değildir. Elbette vücudun bu yağlara da ihtiyacı vardır ancak her şeyde olduğu gibi bu yağlanmanın da fazlası zararlıdır. Uzmanlara göre erkeklerde göbek çevresi 70 cm ile 90 cm aralığında olmalıdır. Bu aralığın üzerine çıkıldığında alarm durumuna geçmekte fayda vardır. Özellikle de 110 cm üzerinde genişliğe ulaşan göbekler ölüme bile neden olabilecek hastalıkların yolunu açmaktadır. Bu yüzden ölçülere dikkat etmek gerekir. Kadınlarda ise bu aralık 60 cm ve 80 cm arasındadır. Kadınlarda bu kadar küçük olmasının nedeni yağlanma oranlarının erkeklere nazaran daha fazla olmasıdır. Yine erkeklerde olduğu gibi bu aralığın üzerine çıkılması, özellikle de 90 cm civarına ulaşması kadınlar için ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

Göbeğinizden kısa sürede kurtulabilmeniz için önerilen birçok yol vardır. Bunların başında da tabi ki spor yapmak gelmektedir. Bir takım egzersizler yavaş eritilmesine yardımcı olmaktadır ki bu nispeten daha sağlıklıdır. Ancak kısa sürede zayıflamanızı sağlayacak yöntemlerin bilinçli yapılanları da sağlıklı bir şekilde zayıflamayı sağlamaktadır.

Timsah yürüyüşü yapmak yağları eritmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu hareketi yapmak için plank hareketi öncelikle 10 metre civarında hareket edebileceğiniz bir ortamda olmalısınız. Şınav pozisyonuna geldikten sonra bacaklar düz olacak şekilde sadece ellerle yürüyüp, ayakların yerde sürünmesini sağlamak suretiyle yapılır. Aynı hareketi biraz değiştirerek, ancak ayakları sabitleyerek yapmak da kısa sürede zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bu defa da eller omuz hizasından biraz daha önde ve ayaklar sabit kalacak şekilde ellerle yürüme hareketi yapılabilir. Bir başka hareket de normal plank hareketinden biraz farklı olarak vücut yan bir şekilde tutularak yapılır. Örneğin sağ kolun üzerinde yapılacaksa sağ kolun dirsek ve el arasındaki kısmı yere konur, bacaklar paralel ve üst üste getirilir, sol el belde olacak şekilde, sadece sağ ayağın dış tarafı ve sağ kolun dirsek ve el arası yere temas edecek şekilde yapılır. 30 saniye kadar sabit bir şekilde durmaya çalışılır. Eğer o kadar uzun süre kalamıyorsanız yapabildiğiniz kadarını yapabilirsiniz. Sonrasında da ters kolla aynı hareket tekrarlanır.

Bu hareketleri yaparken beslenmeye de dikkat etmek kısa sürede zayıflamak için gereklidir. Bunun için tuzdan uzak durmak başta gelir. Yeşil sebzeler de vücudun ihtiyacı olan antioksidanları sağlaması açısından oldukça başarılıdır. Bol miktarda tüketilmesi aynı zamanda bol miktarda lif tüketilmesi demektir. Brokoli, kabak, lahana gibi bitkiler özellikle tavsiye edilmektedir. Yağdan uzak durmak da son derece önemlidir, şayet göbek oluşmasında en çok etkili olan gıda maddelerinin başında gelir. Kızartmalar, cipsler, pizza gibi yiyecekler hem sağlık için tehlikeli hem de yağların eritilmesini zorlaştıran besinlerdir. Bunların yanında alkolden uzak durmak da son derece önemlidir.

0 Yorum

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© 2013-2018 Sağlık Güzellik Bakım Yaşama ve kadınca hayata dair her şey...