Karın Yağlarınızı İnceltin

Spor salonuna gidemeyen sporseverler için hazırlanmış bu hareketleri evde 1 saate sığdırdığınız da tüm bedeninizi yenilemiş olacaksınız. Karın, basen, bel, sırt, kalça, bacak ve kollar olarak tüm vücudunuzda gözle görülür bir etki yaratacaktır.

Pilates zayıflatır mı? Yoksa sadece kasları mı güçlendirir?

Bu şekilde düşünüyorsanız iyi bir diyet ve kardiyo pilatesle harika bir incelme yakalayabilirsiniz. Öncelikle her insanın metabolizması farklı çalıştığından size standart bir diyet programı veremem. Kimi insan az ve sık yerken kilo alır, kimi insan gerçekten zayıflar. Bu tamamen sizin metabolizmanızla ilgili bir durumdur. İşe iyi bir diyetisyene giderek başlayabilirsiniz. Ben her zaman her şeyden az ye, mideni karnını şişirme, doymadan kalk sofradan? derim. Ama tabii ki başta da dediğim gibi iyi bir diyetisyene gitmek en doğru seçimdir.

Gelelim egzersiz hareketlerine. Bu sayfada alt, üst ve yan karın kaslarınız için bazı hareketler bulacaksınız. Bu yaz programını her sabah uygulayacağız. Sabah uyandığınızda kahvaltıdan sonra işe 1 amasya elması yiyerek başlayın. Elma bir lif deposudur ve bağırsaklarınızı hareketlendirir. Bu hareketler aynı zamanda karın kaslarınızı güçlendirerek size dik bir duruş sağlayacaktır. Kahvaltımızı ettikten yaklaşık 2 saat sonra hızlı tempolu yürüyüş veya ev hanımıysanız rutin ev işlerinizi yapın ve bedeninizi soğutmadan resimdeki hareketleri yapmaya başlayın.

Bunlar fazla vaktinizi almayacak. Fakat hareketleri çok ağır ve doğru nefes eşliğinde yapmalısınız. Hareketlere başlamadan önce yatacağınız yerin ne çok yumuşak, ne de çok sert olmamasına dikkat edin. Mümkünde pilates matı kullanın. Hareketler bittikten sonra evinizin en sakin ve huzurlu köşesinde ayaklarınızı uzatıp gözlerinizi kapatın. Burnunuzdan akciğerinize derin nefes alın, aldığınız nefesi 3 saniye tutup ağzınızdan dışarı verin. Bu işlemi yaparken karın kaslarınızı kullanın ve son damlasına kadar nefesinizi boşaltın. Nefes tekniğini 4-5 defa yapın ve rutin nefesle bedeninize konsantre olun. Bu dinlenme de hem kaslarınız soğuyacak hem de ruhsal olarak rahatlayacaksınız. Eğer bu duruş size zor geliyorsa ellerinizi şakaklarınıza da yerleştirebilirsiniz.

-Kollarınızı resimdeki gibi çapraz şekilde tutun. -Üst bedeniniz yerdeyken akciğerinize doğru nefes alın.

o2-508x294

-Bedeninizi şekildeki gibi öne doğru itin ve nefesiniz bitene kadar bırakmayın. Eğer bu duruş size zor geliyorsa ellerinizi şakaklarınıza da yerleştirebilirsiniz. Uygulama: Tam nefesle 10-15 defa Bedeniniz yerdeyken derin nefes alın ve sağ direğinizi sol dizinize doğru iterken nefesinizi son damlasına kadar verin.

o4-405x508

– Sağ elinizi kulağınızın arkasına yerleştirin.

– Sol kolunuzu resimdeki gibi uzatın veya sol elinizi karnınıza koyun.

– Sol ayağınızı sağ dizinizin üzerine yerleştirin.

– Bedeniniz yerdeyken derin nefes alın ve sağ direğinizi sol dizinize doğru iterken nefesinizi son damlasına kadar verin.

o10-467x508

Uygulama: Sağ ve sol olmak üzere 10’ar defa toplam 20 Bu hareket yine yan karın kaslarınızı çalıştıracak, fakat yukarıdaki hareketten farkı burada dizinizi de dirseğinize itiyorsunuz. Bu hareket yine yan karın kaslarınızı çalıştıracak, fakat yukarıdaki hareketten farkı burada dizinizi de dirseğinize itiyorsunuz.

– Bir elinizi kulağınızın arkasına yerleştirin,

– Çapraz dizinizi dirseğinize itin. (Sağ direkse sol dize, sol dirsekse sağ dize) Burada dirseğinizi dizinize değdirmek zorunda değilsiniz. Amacımız yan karın kaslarını çalıştırmak

Uygulama: Sağ ve sol 10 ar defa toplam 20 Alt karın için harika olan bu hareketi çok ağır (nefesle aynı hız) bir şekilde 10 defa tekrarlayın.

– Sağ bacağınızı sol bacağınızın üzerine resimdeki gibi yerleştirin

o9-508x356

– Kollarınızı bedeninizin her iki yanında olmalı

– Bu hareketi yaparken ellerinizle yerden destek almalısınız. O yüzden elleriniz hep yerde olacak

– Popo mattayken derin nefes alıp kalçanızı nefes verirken yukarıya doğru itin

Uygulama: Alt karın için harika olan bu hareketi çok ağır (nefesle aynı hız) bir şekilde 10 defa tekrarlayın.

0 Yorum

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© 2013-2018 Sağlık Güzellik Bakım Yaşama ve kadınca hayata dair her şey...