Kirpik dibi iltihabı nasıl geçer-Kirpik dibi şişmesi neden olur?

Kirpik dibi iltihabı neden olur? (Blefarit Nedenleri)Kirpik dibinde oluşan iltihaplar yaygın bir şekilde görülen bir göz kapağı hastalığıdır. Kirpik dibi iltihapları erken dönemde teşhis ve tedavi edilmediklerinde gözde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Göz kapağı iltihabının oldukça yaygın görülen bir çeşidi olan kirpik dibi iltihabı kadın, erkek, genç, yaşlı hemen herkeste görülebilen bir göz hastalığıdır. Gözde özellikle dış göz kapağı bölgesi ile kirpik dibi denilen bölgeler bu iltihabi hastalıktan etkilenmektedirler. Kirpik dibi iltihabı bakteriyel bir rahatsızlık neticesinde ortaya çıkan bir iltihaptır. Göz kapağının nemli ve yağlı yapısı, normal şartlarda da burada zararsız bir takım bakterilerin yaşamasına olanak sağlamaktadır. Ancak göz kirpiklerinin dibindeki bu bakterilerin aşırı biçimde çoğalması, bu bölgede enfeksiyon oluşturucu bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Kirpik Dibi İltihabı Aşırı miktarda üreyen bakterilerin gerek oluşturdukları atıklar gerekse salgıladığı toksin benzeri maddeler kirpiklerin diplerinin iltihabına yol açabilir. Diğer yandan bağışıklık sisteminin zayıflaması, yağlı cilde sahip kişilerin kirpik dibindeki yağ hücrelerinin de aşırı yağ salgısı yapması, sigara dumanı, bir takım ilaçlar, kimyasal maddeler,viral etkenler, alerjiye neden olabilen bir takım alerjik maddeler de kirpik dibi iltihabının nedenlerindendir. Bazı kişilerde ise yukarıda saydığımız etkenler var olan bir kirpik dibi iltihabının daha da şiddetlenmesine neden olabilir

Kirpik dibi iltihabının belirtileri nelerdir.Kirpik dibi iltihabının en önemli belirtileri arasında konjonktivit,göz kuruluğu, kirpik batması gibi kirpik dibi iltihabı ile karakterize bir takım şikayetler görülebileceği gibi her iki gözde batma, yanma hissi, kızarıklık, sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi bir takım şikayetlere de neden olabilmektedir.

Ayrıca kirpik dibi iltihabı olan kişilerde göz kapağı yanması, kirpik dökülmesi, çapaklanma, kirpik yapışması gibi şikayetler de görülebilmektedir. Tabi bu şikayetler başka göz hastalıklarında da görülebilen genel belirtiler oldukları için doktor tarafından yapılan göz muayenesi neticesinde kişinin kirpik dibi iltihabı olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

2 Yorum
 1. jeomed2 3 sene önce

  Blefaritte ve goz hjyeninde blefaritto adli goz sampuanini goz hekimleri onermektedirler.
  blefarite bakteriler kadar demodex parazitlerininde etkili oldugu bilinmektedir.
  Blefaritto goz sampuani hem hjyen hemde blefarit tedavisinde etkili tek goz sampuani olmakla beraber blefaritto goz mendilide etkilidir.
  goz yakmadan bakteri mantar virus ve demodex
  parazitlerine karsi etkili dunyadaki tek urun grubudur.

 2. dost 2 sene önce

  geçmez bir hastalık bendede oldu

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

© 2013-2017 Sağlık Güzellik Bakım Yaşama ve kadınca hayata dair her şey...

yada

Bilgileriniz ile giriş yapın

yada    

Forgot your details?

yada

Create Account